W dniu 11.02.2010 r. odbyła się V edycja Powiatowego Przeglądu Poezji Mówionej i Śpiewanej. Organizatorem przedsięwzięcia jest Zespół Szkół nr 2 im. Simona Boliwara w Milejowie.

Zobacz galerię

Przegląd odbywa się pod patronatem Starostwa Powiatowego w Łęcznej, które jest również fundatorem nagród. Gościem konkursu był przedstawiciel Starostwa, pan wicestarosta Andrzej Dyczewski, który także zasiadał w jury. Członkami komisji byli m. in.  pani Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęcznej Jadwiga Marczewska, związany z Zespołem Szkół proboszcz parafii Milejów ks. Wojciech Komoda, pan dyrektor Dariusz Szafranek, jak i pani wicedyrektor Renata Nowomińska oraz zaproszeni nauczyciele.

Tegoroczny konkurs połączony został z obchodami 200-nej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina,  stąd obecne były różnorodne akcenty związane z kompozytorem, jego życiem i twórczością. Twórcy poświęcono gazetki dekorujące salę konkursową, film i prezentację na  rozpoczęcie przeglądu, ponadto dźwięki przecudnej muzyki zostały również wkomponowane jako podkład muzyczny do większości z prezentowanych tekstów.

Eliminacje odbywały się w dwóch kategoriach:

Poezja mówiona pod hasłem "Bóg w literaturze"
Poezja śpiewana– teksty Agnieszki Osieckiej.

Udział wzięli przedstawiciele 10 szkół, w sumie około 40 uczestników, poziom był wyrównany, a walka zażarta. Atmosfera pełna jednak była wzajemnej życzliwości i sympatii, w zmaganiach widać było ducha zdrowej rywalizacji. Liczną grupę uczestników stanowiły wychowanki naszego Ośrodka. W konkursie udział wzięły:

W kategorii poezji mówionej:

Katarzyna Kaczyńska – tekst B. Leśmiana "Boże  pełen w niebie chwały"
Ija Oleksiak – C. K. Norwid "Modlitwa"
Monika Makal – J. Tuwim "Chrystusie"
Renata Ziaja – ks. J. Twardowski "Nieobecny"
Ula Borowa – B. Leśmian "Boże  pełen w niebie chwały"
Marzena Majsak – L. Rydel "Pascha"

W kategorii poezji śpiewanej:

Klaudia Kupiec – kompozycja tekstu A. Osieckiej do muzyki Chopina przygotowywana przez pana Kamila Raka.

Mimo przygotowań na konkurs z powodu choroby nie pojechała Kinga Wójcik, która nauczyła się tekstu S. Barańczaka "NN próbuje sobie przypomnieć słowa modlitwy".

Recytatorki pracowały przez kilka tygodni ćwicząc pod opieką nauczyciela j. polskiego pani Agnieszki Pokrzywy, ponadto pomagała dziewczętom również pani Bożena Wójcik, niesłabnące zainteresowanie postępami okazywała pani wicedyrektor Małgorzata Koziak, stale dopingując wychowanki do zmagań z poetyckim słowem.

Eliminacje trwały długo, były bardzo wyczerpujące. Dziewczęta zaprezentowały się wdzięcznie, godnie, wspaniale wystąpiły, potrafiły uszanować wysiłek innych uczestników i organizatorów. Bez wątpienia przyniosły chlubę naszej placówce. Wszyscy otrzymali podziękowania, ponadto przyznano wyróżnienia dla Klaudii Kupiec i Marzeny Majsak. Przywieźliśmy również dyplom i piękną statuę dla Ośrodka.

W przerwie podczas obrad jury miał miejsce słodki poczęstunek, czas umilała muzyka ochoczo prezentowana przez młodych operatorów dźwięku. Z  pewnością Przegląd pozostanie na długo w miłej pamięci wszystkich uczestników.

Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok Odmawiać