Zobacz Galerię

 

01.03.2017 r.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

 

 

W 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której uznał zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski, oddając w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość. Było to pierwsze tej rangi uhonorowanie żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego.
Jak co roku 1 marca obchodzimy w naszej szkole Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W klimat lat powojennych (1944-1963) wprowadził nas p. Ireneusz Czmuda, uczący historii w naszej placówce. W tym roku szkolnym uroczysty apel zorganizowały uczennice klasy III B gimnazjum. Wychowanki przygotowały dwie piosenki, które śpiewane były niegdyś przez podwładnych dowódcy WiN „Zapory” (Hieronima Dekutowskiego) oraz  żołnierzy NSZ na Lubelszczyźnie. Podczas uroczystości wyjaśniono, dlaczego losy żołnierzy wyklętych są dla nas współczesnych tak bardzo ważne i przywracanie pamięci o tych ludziach jest naszym obowiązkiem. Na zakończenie wszyscy obejrzeli film pt. „Inka 1946. Ja jedna zginę” o Danucie Siedzikównie z 5 Brygady Wileńskiej AK, która została rozstrzelana w wieku niespełna 18 lat. Wychowanki przez całe uroczyste spotkanie zachowały atmosferę powagi, zainteresowania oraz szacunku dla żołnierzy niezłomnych, a poświęcenie bohaterki filmu wywarło na nich ogromne wzruszenie.

Napisał: I. Czmuda