Zakończenie Roku Szkolnego 2009/10OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO W RADZIONKOWIE

 

 

Zobacz galerię

W dniach 26-28.04.2008 r. już po raz czwarty odbył się Ogólnopolski Turniej Tenisa Stołowego w Radzionkowie. Nasz Ośrodek reprezentowały: Janina K., Monika Ch., i Bożena S. W stawce 27 dziewcząt Janina zajęła III miejsce w grze indywidualnej. W grze podwójnej Monika razem z Janiną w fantastyczny sposób ograły wszystkie zespoły docierając do finału. W finale zmierzyły się z drużyną gospodarzy – Radzionkowem. Po bardzo zaciętym pojedynku niestety musiały uznać wyższość rywalek. Mecz zakończył się wynikiem 3:2.

W klasyfikacji generalnej nasza reprezentacja zajęła fantastyczne II miejsce.

 

WYNIKI IV OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU
TENISA STOŁOWEGO
DLA DZIEWCZĄT MOW
I SZKÓŁ ŚRODOWISKOWYCH
26-28.04.2009 r.

 

GRA INDYWIDUALNA

 1. miejsce Kinga M. - MOW Radzionków
 2. miejsce Marzena W. - MOW Radzionków
 3. miejsce Janina K. - MOW Podgłębokie

 

GRA PODWÓJNA

 1. miejsce - MOW Radzionków
 2. miejsce - MOW Podgłębokie
 3. miejsce - MOW Samostrzel

 

PUNKTACJA DRUŻYNOWA

 1. miejsce - MOW Radzionków
 2. miejsce - MOW Podgłębokie
 3. miejsce - ZSO Bytom
 4. miejsce - MOW Szczecin
 5. miejsce - MOW Kwidzyń
 6. miejsce - MOW Samostrzel
 7. miejsce - ZSZ Nr 3 Bytom
 8. miejsce - MOW Sobótka
 9. miejsce - ZS Katowice

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2007/2008


W dniu 3 września o godz. 900 w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Podgłębokiem odbyło się rozpoczęcie roku szkolnego 2007/2008. Przedstawiciele dyrekcja oraz grona pedagogicznego zasiedli na honorowych miejscach i wraz z całą społecznością szkolną obejrzeli program artystyczny zaprezentowany przez wychowanki. Pani Dyrektor powitała zebranych nauczycieli, gości i wychowanki, przedstawiła wychowawców poszczególnych klas. Z nowym rokiem szkolnym rozpoczynamy również nowy rok katechetyczny. Nasza katecheza rozpoczęła się wspólnym spotkaniem i modlitwą w kaplicy.

SPRZĄTANIE ŚWIATA


Wystartowała akcja "Sprzątanie Świata - Polska 2007". Tym razem hasłem przewodnim jest: Oszczędzaj. Wyłączaj. Odzyskuj. Świeć przykładem! Wychowanki Naszego Ośrodka przystąpiły do działania w piątek pod opieką Pani Uli i Pani Ewy, sprzątały główną ulicę naszej miejscowości a także plażę pobliskiego jeziora, natomiast w sobotę posprzątany został teren zewnętrzny Ośrodka.

 

BIWAK W CZĘSTOBOROWICACH

 

28-30 września 2007 r.

 

Zobacz galerię

Rozpoczynamy kolejny rok współpracy z Centrum Wolontariatu w Lublinie. Tym razem od biwaku. A było to tak… Uczestniczki programu „Odzyskać Młodość” wyjechały na trzydniowy biwak do Częstoborowic. Siedmiu wolontariuszy razem z dwiema wychowawczyniami Panią Małgorzatą i Panią Ewą opiekowało się grupką dwudziestu pięciu dziewczyn. Pierwszą zabawą była „pajęczyna”. Dziewczyny oczywiście świetnie poradziły sobie z przejściem przez splątane sznurki. Było dużo emocji, wzajemnej pomocy i śmiechu. Z trudem, ale potrafimy z sobą współpracować. Po kolacji Ksiądz Mietek odprawił Mszę Świętą, a dziewczyny czynnie uczestniczyły w jej przygotowaniu. W sobotę w trzech grupach odbyły się warsztaty, na których zastanawialiśmy się, jak rozwiązywać konflikty. Kolejnym punktem programu był spacer. Dzięki pięknej pogodzie i interesującej okolicy wszyscy maszerowali z uśmiechem na twarzy. Po powrocie dziewczyny miały chwilę czasu wolnego i nie spędziły go siedząc w pokoju… Dużo radości sprawiło im również „100 pytań” zorganizowanych przez wolontariuszy. I znów dziewczyny pomagały w przygotowaniu Mszy Świętej, którą odprawił Ksiądz Mietek. Wieczór upłynął przy wspólnym śpiewaniu przy ognisku, a oprócz kiełbasek była także pizza, którą zrobił Mariusz. Dla wytrwałych zagrały "Świetliki", którymi byli Mariusz i Marcin. W niedzielę przy śniadaniu wszyscy świętowali urodziny Marcina, były przepyszne ciasta, piękna kartka, kwiaty oraz moc życzeń dla jubilatów. Po wszystkich tych atrakcjach smutno zrobiło się, kiedy biwak dobiegł końca. Podsumowanie i podziękowania wzruszyły nas bardzo. To nie był stracony czas. Mamy nadzieję, że po tak udanym wyjeździe będzie się nam lepiej współpracowało.

WYCIECZKA DO LUBLINA - BOTANIK, SKANSEN


W dniu 13 września 2007 r. pod opieką p. Urszuli, p. Ewy i p. Grażyny, grupa 18 wychowanek naszego Ośrodka, wyjechała na wycieczkę do Lublina.

Celem wycieczki było:

 • Kształtowanie świadomości ekologicznej wychowanek poprzez kontakt z przyrodą;

 • Poznawanie dawnej kultury i tradycji na Lubelszczyźnie;

 • Rozwijanie wrażliwości wychowanek na piękno przyrody i konieczności jej ochrony.

Podczas wycieczki, wychowanki zwiedziły Muzeum Wsi Lubelskiej, gdzie zapoznały się z zabudową wsi Lubelszczyzny, w poprzednich wiekach, z warunkami życia ludzi na wsi oraz wykonywanymi przez nich zawodami.

W kolejnym etapie wycieczki podopieczne, zwiedziły Ogród Botaniczny, gdzie miały możliwość podziwiania roślin, zarówno tych rosnących na rozległym terenie ogrodu, jak i tych uprawianych w szklarni.

 

 

 

DNI GODNOŚCI CZŁOWIEKA


13 października 2007 r.
w ramach obchodów VII Dnia Papieskiego
"Jan Paweł II - obrońca godności człowieka"


Dzisiaj grupa 23 dziewcząt z naszego Ośrodka, pod opieką pani Małgorzaty i pani Jolanty, wyjechała na spotkanie z wolontariuszami w ramach obchodów VII Dnia Papieskiego.

Od godziny 15-tej w Chatce Żaka dziewczyny uczestniczyły w spotkaniach warsztatowych. W trzech grupach brały udział w zajęciach: cyrkowych, teatralnych i plastycznych. Po zajęciach odbył się poczęstunek, przygotowane przez wolontariuszy pyszne pierogi, i wreszcie przyszła pora na punkt kulminacyjny spotkania - koncert zespołu Gospel Rain.

Grupa Gospel Rain powstała w sierpniu 1991 roku, niedługo po Światowym Spotkaniu Młodzieży w Częstochowie, w którym brał udział Jan Paweł II. GR jest jednym z najstarszych zespołów w Polsce, które powstały z inspiracji chrześcijańskiej. Posiada w dorobku płyty „Ten, Kto przychodzi” i „Startooj”, ma za sobą wiele koncertów w Polsce, w tym także na ważnych festiwalach muzyki chrześcijańskiej (m.in. Song of Songs w Toruniu) i zagranicą. Gospel Rain był także reprezentantem Polski podczas Festiwalu Młodych w ramach XVII Światowych Dni Młodzieży w Toronto w lipcu 2002 r. W 2002 roku z inicjatywy muzyków Gospel Rain powstał chór, który dołączył do zespołu. Od tego czasu koncerty GR zyskały nowy, duchowy wymiar. GR stał się rozpoznawalny dzięki swej ogromnej, muzycznej witalności i dynamice, wokalnej finezji i instrumentalnej pasji. Zespół jest znany ponadto z inicjowania wielu innych projektów, m.in. z organizacji Koncertów Chwały w dniu Bożego Ciała w Lublinie.

Bawiliśmy się świetnie, to nowe, niezwykłe doświadczenie oraz spotkanie z przyjaciółmi na długo pozostanie w naszej pamięci.

 

Organizatorzy:

Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w Lublinie, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej

Partnerzy: ACK UMCS "Chatka Żaka", Międzynarodowe Dni Filmu Dokumentalnego "Rozstaje Europy", DKF Bariera

Patroni medialni: "Gazeta Wyborcza", Radio Centrum, www.student.pl

Zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego.

SPOTKANIE Z JUSTYNĄ ORŁOWSKĄ

 

Wolontariuszką i koordynatorką programu MOST
pracującą na ul. Grygowej w Lublinie
19 października 2007 r.

 

Dzisiaj gościmy w Ośrodku Justynę Orłowską. Pomysł współpracy z wolontariuszami z innych programów zrodził się podczas wyjazdu do Częstoborowic. Tam, nasi opiekunowie, wspólnie z ks. Mieczysławem Puzewiczem, p. Ewą i p. Małgosią oraz wolontariuszami, zastanawiali się jak uatrakcyjnić nam współpracę z Wolontariatem. A może właśnie coś zrobić dla innych? Czemu nie, może to spodoba się dziewczynom? Spróbujmy! Po prezentacji multimedialnej i opowieściach Justyny powstał pomysł, by dziewczyny przygotowały zajęcia dla dzieci z Grygowej w Lublinie. Zgłosiło się sporo chętnych. W dwóch grupach będziemy pracować nad scenariuszami zajęć. Pierwszy pomysł to zajęcia taneczne, drugi “Maraton malarski” i zabawy integracyjne. Trudne wyzwanie, ale musi się udać. Pierwsze zajęcia planujemy już 24 listopada. Do roboty!

 

 

Na osiedlu przy ul. Grygowej mieszka około 120 dzieci w wieku szkoły podstawowej i gimnazjum oraz prawie drugie tyle starszej młodzieży. Na osiedlu, zajmującym teren dawnego zakładu Ursus nie działa żadna świetlica czy ośrodek kultury. Większość młodych mieszkańców Grygowej pochodzi z rodzin tzw. ryzyka społecznego, tzn. zagrożonych alkoholizmem, niepełnych, trwale bezrobotnych, często eksmitowanych z innych dzielnic Lublina.

DZIEŃ NAUCZYCIELA


17 października 2007 roku w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, którą pod kierownictwem Pana Rafała przygotowały wychowanki grupy „C”. Przygotowania rozpoczęły się trzy tygodnie wcześniej. Ze wspólnych pomysłów na zasadzie eliminacji wybrano te najciekawsze oraz został stworzony scenariusz. Wykonano kilkanaście prób, a początku z pomocą wychowawcy, później samodzielnie z inicjatywy wychowanek.

Część artystyczna była swego rodzaju spektaklem interaktywnym, a jej najważniejszymi aktorami byli zaproszeni nauczyciele, dyrekcja, wychowawcy i jednocześnie to oni pisali scenariusz prowadzeni w ciepły i humorystyczny sposób przez wychowanki.

PRELUDIUM WIGILIJNE

 

19 grudnia 2007 roku w pięknie przystrojonej przez nas auli szkolnej odbyło się Preludium Wigilijne. W internacie MOW ten dzień był bardzo radosny a atmosfera podniosła. Z mieszkankami internatu opłatkiem dzieliła się Dyrekcja Ośrodka oraz przedstawiciele władz samorządowych. Ten świąteczny wieczór uprzyjemniła nam internacka grupa artystyczna.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OBCHODY DNI OŚRODKA

 

Zobacz galerię

W dniach od 21 XI do 24 XI 2007 odbyły się w naszej placówce obchody trzydziestej czwartej rocznicy powstania Ośrodka. Uroczystość została podzielona na trzy części, wzięło w nich udział grono zaproszonych gości oraz społeczność ośrodka.

21 listopada odbył się dzień pamięci, czyli spektakl „Jak dawniej bywało”. Głównymi aktorami byli Pan Edward Lubelski, Pan Henryk Góral, oraz Pan Józef Majewski, dawni nauczyciele i wychowawcy. Na ekranie multimedialnym były wyświetlane zdjęcia z kronik, a szanowni goście obdarzali je swoimi komentarzami. Była to bardzo pouczająca lekcja, budząca chwilami śmiech, a chwilami łzy wzruszenia, pozwoliła uświadomić sobie ideę powstania ośrodka i jego znaczenie w dorosłym życiu wielu wychowanek. Usłyszeliśmy wiele ciekawych historii, które w wiele serc wlały nadzieję na lepsze jutro, a niektórym pomogły odnaleźć sens własnych wysiłków.

23 listopada był dniem radosnym i rozrywkowym. W pomieszczeniu sali ćwiczeń w szkole odbył się koncert zespołu muzycznego „Walter Band”. Formacja, w której skład wchodzi między innymi Pan Kamil, nasz instruktor muzyki, zaprezentowała własne aranżacje utworów znanych wykonawców, oraz swoje utwory. Zabawa podobała się wszystkim uczestnikom, na co wskazuje fakt iż wychowanki aktywnie uczestniczyły w występie, oraz całość przedłużyła się do późnych godzin wieczornych.

24 listopada zaszczycił nas swoją obecnością teatr „Sans Gravitation” działający pod kierunkiem Pana Tomasza Gładosza przy Centrum Kultury w Łęcznej. Młodzi ludzie zaprezentowali cząstkę swojego repertuaru, oraz poprowadzili rozwijające warsztaty teatralne. Nazwa teatru (w tłumaczeniu "bez grawitacji") nie odbiega od tego co zaprezentowali aktorzy. Swoją postawą zachęcili wychowanki do udziału w tego typu przedsięwzięciach, oraz zapewnili uczestnikom niezapomniane przeżycia. Był również czas na luźną rozmowę przy ciastku i kawie, gdzie podopieczne mogły znaleźć odpowiedź na nurtujące je pytania.

Zaproszeni goście otrzymali podziękowania w formie dyplomu, oraz powstała płyta z prezentacjami zdjęć oraz filmików z występu. Dni Ośrodka przebiegały bez zakłóceń i w przyjaznej atmosferze. W tym miejscu należą się podziękowania, przede wszystkim Dyrekcji placówki, że zgodziła się na tego rodzaju przedsięwzięcie oraz zaproszonym gościom, którzy charytatywnie zgodzili się wziąć w niej udział. Nie można zapomnieć o organizatorach, czyli zespole wychowawczym grupy „C”: Pani Joli, Pani Ewie, Panu Rafale oraz wszystkich wychowankach tej grupy (Bardzo dojrzałe podejście do sprawy). Dzięki ich pracy projekt nie zakończył się na etapie planowania, lecz rozkwitł z bardzo pozytywnym rezultatem. Podziękowania należą się także Panu Adamowi, który przez te trzy dni, niezależnie czy miał dyżur w pracy czy nie, zachęcał i motywował wychowanki do uczestnictwa oraz sam uczestniczył aktywnie w tym przedsięwzięciu. Myślę, że mogą żałować Ci, którzy nie znaleźli czasu by być razem z nami.

TRZECIA ROCZNICA ŚMIERCI PAPIEŻA POLAKA - JANA PAWŁA II

 

"Ojcze Święty - pamiętamy"

 

Zobacz galerię

Drugiego kwietna 2008 r. od wczesnych godzin porannych w hollu MOW Podgłębokie, gdzie znajduje się wizerunek Ojca Świętego - Jana Pawła II, na znak pamięci palił się znicz i stały kwiaty.

O godzinie 2030 dziewczęta, które chciały uczcić trzecią rocznicę śmierci Papieża Polaka, zgromadziły się w kaplicy Ośrodka. Na ołtarzu znajdowała się podobizna Jana Pawła II, wokół paliły się świece, stały kwiaty. Wieczór rozpoczął się częścią artystyczną, gdzie wychowanki śpiewały poezję Karola Wojtyły, recytowały wiersze, przybliżyły zgromadzonym biografię Jana Pawła II. Następnie wszyscy obejrzeli w skupieniu prezentację multimedialną pt. ,,Ojcze Święty - Pamiętamy”, na którą złożyły się zdjęcia z życia Karola Wojtyły, potem Jana Pawła II aż do dnia pogrzebu. Tło muzyczne stanowiły utwory dawnych mistrzów: Bacha i Mozarta. Po prezentacji zapanowała długa, przejmująca cisza, dało się słyszeć płacz. Następnie odczytano modlitwę w intencji rychłej Beatyfikacji Jana Pawła II. Do godziny 2137 wszyscy w skupieniu słuchali pieśni poświęconych Wielkiemu Polakowi.

O godzinie, w której zmarł Papież zgromadzeni powstali i zapanowało długie milczenie, każdy modlił się w ciszy swojego serca. Wieczór zakończyło wspólne odśpiewanie ,,Barki”. Potem wszyscy rozeszli się w milczeniu.

Spotkanie przygotowali: p. Grażyna, p. Kamil i p. Adam.

<

PRZEGLĄD MAŁYCH FORM TEATRALNYCH

Warszawa 17-19.04.2008 r.


Zobacz galerię

Już po raz XVIII Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Warszawie, gościł zespoły teatralne skupione przy dziewczęcych MOW-ach, rozsianych w Polsce. W tym roku na spotkania przybyły dziewczęta m.in. z: Cerekwicy, Łodzi, Załuskowa, Podgłębokiego oraz koedukacyjna grupa "Jędrusie" z Józefowa.

Zespoły w pierwszym dniu zmagań przedstawiły własną interpretację wiersza J. Brzechwy "Ryby, żaby i raki". Wszystkie spektakle otrzymały ogromne brawa od zgromadzonej i żywiołowo reagującej publiczności. Po obiedzie odbyły się warsztaty artystyczne dla uczestników, które wspaniale poprowadziła aktorka Teatru Rampa, Buffo - Małgorzata Duda-Kozera.

Gdy dziewczęta korzystały z wypoczynku, w warsztatach uczestniczyli instruktorzy poszczególnych ekip. Zajęcia poświęcone były zabawom integracyjnym, ze wskazaniem na taniec.

Wieczór upłynął nam pod znakiem karaoke. Można było do woli pośpiewać, potańczyć, nawiązać nowe znajomości. Drugi dzień zmagań to czas na spektakle dowolne. Publiczność rozbawił spektakl dziewcząt z Cerekwicy, który opowiadał o losach ludzi Dzikiego Zachodu, przedstawiony w formie epoki kina niemego, i "Kaczuszki" z Warszawy, gdzie dziewczęta wsparte wychowawcami, ubawiły zebranych.

Był też i czas na refleksję, o to zadbała grupa z Łodzi i Podgłębokiego. Zarówno pierwszego jak i drugiego dnia zespoły oceniało jury w skład, którego wchodzili: E. Katolik – dyrektor MOW w Warszawie, E. Zembrzuska – pracująca w polskim radio, M. Rudzki – reżyser i wykładowca na wydziale teatrologii. Dalsza część dnia upłynęła nam bardzo atrakcyjnie, gdyż organizatorzy przygotowali dla nas zwiedzanie stolicy, a o godzinie 18:00 w Teatrze Dramatycznym obejrzeliśmy spektakl "Pipi Pończoszanka", który reżyserowała A. Glińska. Po spektaklu mieliśmy ogromną przyjemność porozmawiania z aktorami. Następnie uczestnicy zbierali autografy, robili zdjęcia z osobami, które możemy obejrzeć w serialach telewizyjnych.

Pełni wrażeń i emocji powróciliśmy na zasłużoną kolację. Dzień trzeci to czas rozstania, wręczania wyróżnień i nagród rzeczowych. Nasza ekipa też została wyróżniona. Otrzymaliśmy dyplom za wierność tekstowi, nowoczesną formę i zespołowość wykonania w przedstawieniu "Ryby, żaby i raki".

Wyróżnienie I stopnia za plakat reklamujący przedstawienie przyznane zostało dla Moniki Chwiejczak. Wyróżnienie II stopnia otrzymała: Patrycja Waleczek i Justyna Wawer. Oprócz tego dziewczęta otrzymały nagrody książkowe i drobne upominki. My też nie byliśmy dłużni i za ciepłe przyjęcie, wspaniałą atmosferę, życzliwość ofiarowaliśmy prezent dla MOW w Warszawie, wykonane pod okiem p. Doroty lustro, techniką "decupage".

W składzie naszej grupy teatralnej "Bez nazwy" wystąpiły: Monika Chwiejczak, Diana Kapustka, Patrycja Waleczek, Paulina Mateusiak, Anna Sokołowska, Justyna Wawer. Dziewczętom towarzyszyli: p. Karol - opiekun i fotograf  oraz p. Adam.

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.